بازدید 733
Leila 469 روز پیش
بدون دیدگاه

اسلایم بازی برای کودکان چه ضرری دارد

اسلایم یک ماده خمیری ژلاتینی است که برای اولین بار توسط کمپانی متل (Mattel) در سال 1976 به بازار عرضه گردید. این ماده گاهی شکل مایع به خود می‌گیرد و گاهی شکل جامد است. البته اسلایم را می‌توان در خانه و به روش خانگی تهیه کرد. دستورالعمل‌های ساخت اسلایم خانگی بسیاری وجود دارد. در این مطلب ابتدا درباره فواید و مضرات اسلایم برای کودکان، بزرگ‌سالان، سالمندان و گروه ویژه توضیح می‌دهیم و سپس شایعات مرگبار بودن اسلایم را با ذکر منبع شفاف‌سازی می‌نماییم.

اسلایم بازی خلاقانه

خمیر اسلایم یک اسباب‌بازی خلاقانه محسوب می‌شود. بازی با این خمیر روش خاصی ندارد و کودک خودش بازی خود را طراحی می‌کند. مهارتی که در زندگی روزمره بزرگ‌سالان و رضایت از زندگی آن‌ها نقش بسیار مهمی دارد. به‌علاوه برای کودکان نابینا نیز می‌تواند از جذابیت خاصی برخوردار باشد.

اگر شما نیز علاقه دارید که یک اسلایم برای خود درست کنید می‌توانید مقاله‌ی ساخت اسلایم را خوانده و یک اسلایم سالم را در منزل تهیه کنید.

فواید و مضرات اسلایم

در ادامه‌ی این مقاله سعی کرده‌ایم که فواید و مضراتی از اسلایم را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

توانایی هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب برای رسیدن به آن هدف. اسلایم، نوعی بازی حسی و نسبتاً کثیف است. که به دلیل بافت نرم و ظاهر فریبنده، به یکی از اسباب‌بازی‌های محبوب در بین کودکان تبدیل‌شده و دارای فوایدی است ازجمله:

هنگامی‌که کودک با خلاقیت خویش ایده‌ای را در ذهن خود پروراند. سپس با خود راهبری و حل مسئله ایده خود را اجرا و پیاده‌سازی و اصلاح کرد تا به هدف خود برسد، از مشاهده محصول خود افتخار کرده و اعتمادبه‌نفس وی افزایش می‌یابد.

ریلکسیشن

کارکرد دیگر این بازی که برای کودکان و بزرگ‌سالان مورداستفاده قرار می‌گیرد، ریلکسیشن است. می‌توان از آن برای آرام‌سازی خویش و رهایی از استرس و خشم بهره برد. ریلکسیشن از فواید و مضرات اسلایم است.

اسلایم ها موجب تقویت عضلات دست شده و برای سالمندان و خردسالان بسیار مفید هستند.

همچنین برای تخلیه انرژی کودکان بیش‌فعال و مشغول نگه‌داشتن دستان کودکان اتیستیک و افراد مبتلا به پارکینسون نیز بسیار مناسب هستند.

اسلایم ها برای برقراری دوباره تعادل حسی در کودکانی که حس لامسه آن‌ها بیش‌ازحد استاندارد قوی و یا کمتر از حد استاندارد ضعیف است نیز مناسب هستند.

بازی کردن با خمیر اسلایم

کودکان امروزی برخلاف کودکان نسل قبل، زمان کمتری جهت بازی در خارج از خانه صرف می‌کنند و بیشتر وقت خود را پای بازی‌های موبایلی می‌گذارند. یعنی کودکان امروزی زمان کمتری را به انجام فعالیت‌های آزادانه و بازی‌های کثیف اختصاص می‌دهند. بازی‌هایی که همراه با کثیف کاری هستند، حواس پنج‌گانه کودک را تحریک کرده و جهت رشد و نمو کودکان ضروری است.

دیگر فواید اسلایم برای کودکان

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد در ادامه به بیان برخی از فواید و مضرات اسلایم می‌پردازیم.

 افزایش قدرت ذهنی

این روز‌ها باوجود عوامل مختلف پرت شدن حواس ازجمله تلویزیون، بازی‌های ویدیویی و تلفن همراه، چیزی که می‌تواند توجه کودک را از وسایل الکترونیکی دور کرده و به لحظه فعلی و حال برساند، بازی با اسلایم است. اسلایم موجب می‌شود کودک، در لحظه، حضور داشته باشد و تمرکز و آگاهی خود را بالا ببرد.

ذهن کودک در زمان بازی با اسلایم درگیر جزئیات و رنگ و بوی آن می‌شود و همین عوامل اجازه نمی‌دهد که حواس کودک پرت شود.

افزایش زمان بازی

بچه‌های این دوره و زمانه باوجود آن‌که بیشتر تنها هستند، اما مهارت تنهایی بازی کردن را بلد نیستند. بازی اسلایم، فعالیت مستقلی است که بچه‌ها می‌توانند به‌تنهایی انجام دهند. مستقل بازی کردن برای کودکان بسیار مهم است، زیرا به اعتمادبه‌نفس و تمرکز طولانی‌مدت آن‌ها کمک می‌کند.

بازی اسلایم، نوعی فعالیت است که کودکان را درگیر خودکرده و موجب می‌شود آن‌ها در مدت کوتاهی، مستقل و تنها بازی کنند.

تقویت مهارت‌های حرکتی

اسلایم، یک بازی حسی است و به تقویت مهارت‌های حرکتی کمک می‌کند. بازی با اسلایم، مستلزم استفاده از دست و چشم است و موجب تقویت ماهیچه‌های دست، کنترل حرکتی و چابکی کودک می‌شود. بهترین نوع اسلایم برای تقویت مهارت حرکتی در کودک، اسلایم کرکی، زرق‌وبرقی و ترد است.

از دیگر فواید و مضرات اسلایم، ورزش خوبی برای عضلات دست به‌حساب می‌آید و برای  تقویت عضلات و ماهیچه‌های دست بسیار مناسب است.

ضد استرس

مهم‌ترین مزیت بازی با اسلایم، آرامش‌بخش بودن آن است. این مزیت اسلایم، نه‌تنها برای کودکان بلکه برای بزرگ‌سالان نیز مفید است . می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد و موجب تقویت روحیه شود. اگر شما فردی اضطرابی و عصبی هستید یا کودک پرخاشگر و مضطربی دارید. بازی اسلایم یک‌راه حل عالی جهت رفع اضطراب و آرامش اعصاب است.

هنگام بازی کودکان با خمیر ژله‌ای اسلایم، دست، مغز دوم انسان است. باید حرکت کند و ایده را از مغز دریافت نماید و خمیر را به شکل همان ایده دربیاورد. در این بازی به دلیل تحریک حس لامسه، سیستم عصبی مغز عملکرد بهتری خواهد داشت.

ضداسترس بودن برای کودکان و بزرگسالان

نشاط و سرگرمی

شاید برای شما جالب باشد که ازجمله فواید و مضرات اسلایم این است که هر فرد با داشتن یک اسلایم ذوق و شوق خاصی خواهد داشت. اسلایم باعث شاید و نشاط کودکان و حتی بزرگ‌سالان می‌شود.

شکوفایی استعدادها

اسلایم به درک بهتر مفاهیمی مانند نرم، سفت، سبک، سنگین، گرم، سرد به کودکان کمک می‌نماید.همچنین این اسباب بازی باعث شکوفایی استعداد کودکان می‌شود.

درمان پارکینسون

از دیگر فواید بازی با اسلایم تقویت هماهنگی چشم و دست هست که امروزه به بیمارانی که دارای علائم پارکینسون هستند تجویز می‌شود.

با خواندن مقاله کاردستی با شیشه نوشابه ایده‌های فراوانی پیدا خواهید کرد و می‌توانید برای کودکان خود کاردستی‌های جالب و راحتی درست کنید. این کار باعث افزایش خلاقیت و شادی در او نیز خواهد شد.

مضرات اسلایم

البته این بازی مضراتی نیز دارد که در ادامه با توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم. مضرات بوراکس یا بوریک اسید موجود در اسلایم، خطر مرگ، آسیب به قرنیه چشم و ناباروری در مردان را به دنبال داشته است. البته برای بررسی واقعیت این مسائل باید به نظر شیمی‌دانان و پزشکان توجه کرد.

بوریک بکار رفته در خمیر اسلایم همان سمی است که برای کشتن سوسک‌ها و انواع حشرات بکار برده می‌شود. بر همین اساس دولتمردان بسیاری از کشورها خواستار جمع‌آوری خمیربازی‌های اسلایم در سطح کشورشان شده‌اند. پس در لیست فواید و مضرات اسلایم باید به این نکته به‌عنوان یک خطر برای سلامتی دقت زیادی داشت.

به‌علاوه نوع پودری آن نیز باید مواظب باشید . بنابراین اگر در خانه با کمک بچه‌ها اسلایم می‌سازید، اجازه ندهید به پودر بوراکس دست بزنند. خودتان آن را با آب ترکیب کنید (ترجیحاً از دستکش و ماسک استفاده کنید) و مراحل بعدی را با کودکان انجام دهید. اگر دست شما زخمی است، بوراکس نباید با آن تماس داشته باشد.

رعایت نکات در بازی با اسلایم

پودر بوراکس نباید با چشم تماس پیدا کند. بنابراین در صورت ممکن از عینک‌های مخصوص آزمایشگاهی و در غیر این صورت بااحتیاط آن را جابجا کنید تا گرد آن وارد چشم شما نشود.

همچنین دهان خود را بپوشانید. استنشاق پودر بوراکس مسموم‌کننده است. بیشترین حالتی که پودر بوراکس می‌تواند مسمومیت ایجاد کند زمانی است که خورده شود. البته میزان بسیار زیادی باید وارد سیستم گوارشی شود تا مسمومیت ایجاد کند. بنابراین به کودکانی که هنوز برای شناخت اجسام، هر شی را به دهان می‌برند، اسلایم ندهید. در مورد کودکان بزرگ‌تر نیز در مدت بازی نظارت داشته باشید.

ایجاد مسمومیت درصورت رعایت نکردن

 اگر نمی‌توانید با ساخت اسلایم کودک خود را سرگرم گنید. یا اگر نمی‌توانید فواید و مضرات اسلایم را برای او تحمل‌کنید، توصیه می‌کنم به مقاله‌ی چگونه با وسایل دورریختنی لوازم فانتزی درست کنیم؟ سر بزنید. با خواندن این مقاله‌ی کاردستی و بسیار بهتر از اسلایم را خواهید ساخت. کودک شما نیز خلاق‌تر خواهد شد.

مضرات اسلایم برای کودکان

کارشناسان به والدین توصیه می‌کنند خمیربازی اسلایم به دلیل دارا بودن سطح بالایی از عنصر «بور» برای کودکان مضر است. قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این عنصر می‌تواند موجب التهاب پوستی، اسهال، استفراغ و حتی افسردگی شود.  برخی از خمیرهای بازی اسلایم چهار برابر بیش از مقدار قانونی حاوی عنصر شیمیایی بور است.

وجود مقدار زیادی از عنصر بور در این وسیله بازی می‌تواند مسمومیت‌زا باشد. از دیگر علائم آن می‌توان به لرزش و سردرد اشاره کرد.

استفاده از رنگ‌های متنوع بهداشتی، بازی با خمیر اسلایم را برای کودکان و نوجوانان خوشایند کرده است. در برخی از این خمیرها از لایحه‌های اسانس نعنا و اسانس های خوشبوی دیگر نیز وجود دارد . که حس آرامش و جذابیت آن را افزون می‌کند . باید بزرگ‌سالان بر این موضوع نظارت داشته باشند که کودکان از سر کنجکاوی آن را به داخل دهانشان نبرند.

برای پیشگیری از خطرات این بازی راهکارهایی نیز وجود دارد. بهتر است خمیربازی با مواد اولیه‌ای تهیه کنید که حاوی اسیدبوریک نباشند. یا اینکه ژل بازی اسلایم را خودتان در منزل بسازید. ساخت این ژل بازی کار سختی نیست و به مواد زیادی نیاز ندارد.

قبل از بازی چک کنید دست‌های آن‌ها زخمی نباشد. تأکید کنید که به هنگام بازی دست خود را به چشمشان نزنند. اگر کودک شما به موارد مختلفی حساسیت دارد، چک کنید که به بوراکس حساسیت نداشته باشد. البته تمامی این موارد برای احتیاط بیشتر است و گرنه میزان بوراکس مصرفی برای تهیه اسلایم ها بسیار ناچیز است.

اسلایم خانگی یا فروشگاهی؟

همان‌طور که گفتیم مقادیر کم بوراکس به‌ویژه پس از ترکیب شدن مسموم‌کننده نیستند. به همین دلیل شاید بهتر باشد که از اسلایم هایی که در فروشگاه‌های اسباب‌بازی به فروش می‌رسند و یا اسلایم های بدون بوراکس استفاده کنید. اسلایم هایی که به فروش می‌رسند توسط متخصصین ساخته‌شده است که به میزان مسموم‌کنندگی بوراکس دقت کافی دارند.

ولی در انواع خانگی ممکن است حد غیر سمی بودن بوراکس توسط افراد رعایت نشود و یا اشتباهاً با موادی ترکیب شود که ترکیبات شیمیایی جدیدی می‌سازند.

از طرف دیگر اگر نمی‌خواهید، درگیر هیچ‌کدام از این دردسرها شوید، بهتر است از دستورالعمل‌های ساخت اسلایم بدون بوراکس بهره ببرید. این نوع اسلایم ها تمامی خواص فیزیکی اسلایم با بوراکس را ندارند. در عوض خیال شما راحت‌تر بوده و برای کودکان زیر 4 سال نیز قابل‌استفاده خواهد بود.

خمیربازی یا ژل جادویی اسلایم به دلیل دارا بودن سطح بالایی از عنصر «بور» برای کودکان مضر است. قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این عنصر می‌تواند موجب التهاب پوستی، اسهال، استفراغ و حتی افسردگی شود. از دیگر علائم مسمومیت با «بور» می‌توان به سردرد و لرزش دست اشاره کرد.

در ادامه‌ی مقاله‌ی فواید و مضرات اسلایم، به شما توصیه می‌کنم به مطلب زیر نیز سر بزنید. مطمئن باشید که از خواندن این مقاله لذت خواهید برد:

اسلایم خانگی یا فروشگاهی؟

چگونه اسباب‌بازی کودکانه بسازیم

ضرر خوردن اسلایم

ممکن است شما در حین بازی کودک خود با اسلایم بر او نظارت داشته باشید . یا هشدار‌های لازم درباره بازی با اسلایم را به او داده باشید. اما در صورت خوردن اتفاقی اسلایم از سوی فرزندتان، سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. خوردن اسلایم می‌تواند با عوارضی همچون حالت تهوع، استفراغ، معده درد و اسهال همراه باشد.

اگر کودک شما مقدار زیادی اسلایم را خورده باشد، ممکن است دچار بثورات پوستی (تغییر رنگ پوست) شود. که گاهی اوقات از بین‌‌ رفتن پوست به دنبال آن رخ می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود اسلایم و هر نوع ماده حاوی بوراکس را دور از دسترس کودکان خردسال و در یک ظرف محکم قرار دهید.

خمیر اسلایم یا خمیر جادویی، یک وسیله بازی برای کودکان هست که به خاطر رنگ‌های شادش بسیاری از کودکان را ترغیب به استفاده از آن می‌کند. بسیاری از والدین از ما در خصوص فواید و مضرات اسلایم سؤال کرده‌اند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

خطرات اسلایم برای کودکان

اسلایم یکی از محبوب‌ترین بازی‌هایی است که امروزه بچه‌ها با آن بازی می‌کنند. اما این بازی سرگرم‌کننده علاوه بر فواید بی‌نظیری که دارد. می‌تواند به‌طور بالقوه برای پوست کودکان سمی باشد و موجب مشکلات سلامتی شود.

بوراکس سمی اسلایم

بوراکس، ترکیبی غیر ‌سمی است که جهت تمیز کردن لباس‌ها یا سایر مکان‌های خانه مانند شستن فرش، دفع آفات، خشک‌کردن گل‌های تازه و غیره از آن استفاده می‌شود. بوراکس یک ماده کاربردی است، اما استفاده از این ماده کاربردی و بی‌خطر در اسلایم خطرناک است.

خطرات بوراکس

ارزیابی انجام‌شده از سوی وزارت بهداشت کانادا نشان داد که قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض اسید بوریک (بوراکس تصفیه‌شده) می‌تواند منجر به مشکلات پوستی، رشد و تولیدمثل شود. استفاده بیش‌ازحد و طولانی‌مدت کودکان از اسلایم می‌تواند این مشکلات را در پی داشته باشد.

در ادامه‌ی مقاله‌ی فواید و مضرات اسلایم بهتر است بگوییم، یکی از نکته‌های مهم که والدین باید به آن توجه داشته باشند، مدت‌زمان استفاده کودکان از اسلایم است.

سوزش چشم

تماس مستقیم بوراکس با چشم ممکن است موجب تحریک شدید همراه با قرمزی، درد، تاری دید و احتمالاً آسیب به قریه شود. نگرانی‌ متخصصان پزشکی، ناشی از بازی کودکان بدون نظارت والدین است که در آن کودکان، اسلایم را روی صورت خود می‌اندازند. حتی مالیدن یا لمس چشم پس از بازی با اسلایم، می‌تواند موجب تحریک چشم شود..

واکنش پوستی اسلایم

بوراکس موجود در اسلایم می‌تواند موجب سوزش و تورم پوست شود، به‌خصوص اگر به‌درستی رقیق نشده باشد. دکتر «رابین جیکوبسون»، متخصص اطفال در مرکز پزشکی نیو لندن اظهار داشت:«بوراکس می‌تواند باعث سوختگی شود، به‌ویژه هنگامی‌که چندین بار آن را لمس کنید. »

مضر برای پوست

زخم‌های باز مانند بریدگی، خراش، اگزما، التهاب و حتی آفتاب‌سوختگی می‌توانند واکنش پوستی بوراکس را بدتر کنند.

گزارش والدین، ناشی از سوزش دست کودکان پس از بازی با اسلایم، حکایت از عوارض جانبی بوراکس موجود در اسلایم دارد. به همین دلیل متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که کودکان تا حد امکان از بازی با اسلایم خودداری کنند . یا در صورت بازی حتماً از دستکش وینیل یا پلاستیکی استفاده کنند تا خطرات اسلایم را کاهش دهند.

سرماخوردگی و مشکلات تنفسی

بوراکس، در مواد شوینده نیز استفاده می‌شود، به همین دلیل با باز شدن درب یک ماده شوینده، بوی تندی را استشمام می‌کنید. این بو به دلیل وجود بوراکس در مواد شوینده است که می‌تواند باعث ناراحتی تنفسی و سایر علائم شبیه سرماخوردگی شود. پس باید به همه‌ی نکاتی که در مقاله‌ی فواید و مضرات اسلایم گفته شد توجه داشته باشید تا مشکلی برای کودکتان به وجود نیاید.

اسلایم‌ها به دلیل داشتن بوراکس، نه‌تنها مانند مواد شوینده بوی تند و زننده‌ای ندارند. بلکه بسیار خوشبو نیز هستند و به خاطر بوی خوشایند، کودکان علاقه زیادی دارند که آن‌ها را بو کنند. درحالی‌که استنشاق اسلایم می‌تواند باعث ایجاد علائم شبیه سرماخوردگی مانند سرفه مداوم، گلودرد، تنگی نفس و خون‌دماغ در کودکان شود.

بنابراین، اگر دیدید علائم سرماخوردگی برای مدت طولانی در کودک شما ماندگار شده، بهترین کار این است که اسلایم را از دسترس او دورنگه دارید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *