الکل و اسپرم
بازدید 989
Leila 486 روز پیش
2 دیدگاه

اسپرم مردان را چه چیزهایی از بین میبرد

اسپرم مردان تا چه مدت می تواند زنده بماند؟

بقای اسپرم مردان به دلیل عوامل مختلفی متفاوت است. حداکثر زمان بقای اسپرم در سیستم تولید مثل زن 5 روز است. بسته به شرایط موجود در واژن، لوله های فالوپی و رحم، برخی از اسپرم ها برای مدت زمان کوتاه تری زندگی می کنند. (مانند قوام مخاط دهانه رحم.) بدون داشتن شرایط مناسب برای باروری، اسپرم ظرف چند ساعت می میرد.

طول عمر تخمک و تخمک گذاری 

تخمک گذاری زمانی از چرخه قاعدگی است که در آن یکی از تخمدان های شما تخمک آزاد می کند. به طور معمول یک تخمک بین 12 تا 24 ساعت در سیستم تولید مثل زن زنده می ماند. طول بقای تخمک در سیستم تولید مثل خانم در چرخه های مختلف متفاوت است. چرخه های طبیعی با شناسایی تخمک گذاری کار می کنند. در چرخه طبیعی افزایش دمای پایه بدن دیده می شود که ناشی از ترشح هورمون ها قبل از تخمک گذاری می باشد. دمای پایه بدن پایین ترین دمای بدن در حالت استراحت است که تا 2 عدد اعشار اندازه گیری می شود.

از نظر بیولوژیکی، روز تخمک گذاری تنها روزی است که می توانید باردار شوید. در واقع در این زمان اسپرم مردان و تخمک با هم ملاقات می کنند. با این حال ، باید قبل از این دوره بدانید بارور هستید یا خیر! برای جلوگیری از بارداری داشتن رابطه جنسی محافظت شده در روز تخمک گذاری کافی نیست زیرا هنوز احتمال بارداری وجود دارد. دلیل این امر بقای اسپرم های باقی مانده است.

 

اسپرم مردان

اسپرم کش های خانگی و طبیعی

1- آنتی بیوتیک ها می توانند اسپرم مردان را از بین ببرند؟

آنتی بیوتیک ها از جمله تتراسایکلین ها ، جنتامایسین ، نومایسین ، اریترومایسین و نیتروفورانتوئین (با دوزهای بسیار زیاد) می توانند بر تولید اسپرم ، حرکت و تراکم اسپرم تاثیر منفی بگذارند. سایمتیدین ، ماده فعال در Tagamet ، بعضی اوقات می تواند باعث ناهنجاری ناتوانی جنسی و مایع منی شود.

2-  روغن زیتون اسپرم کش است؟

خیر ولی کسی که تصمیم به بارداری می گیرد، بهتر است از چنین موادی استفاده نکند. روغن زیتون هم در صورتی که زیاد مصرف شود باعث عفونت می شود و اگر به اندازه یک قطره استفاده کنید مشکلی وجود ندارد.

3- کلوتریمازول اسپرم کش است؟

این دارو به هیچ وجه تاثیری بر روی اسپرم مردان ندارد و حتی در صورت وقوع حاملگی مشکلی برای جنین به وجود نمی آورد. اما نکته این است که در شرایطی که شما  به هر دلیلی، عفونت رحمی، التهاب، تورم، درد و خارش دارید اقدام به حاملگی اصلا صحیح نیست. نکته دیگر این است که در دوره استفاده از کرم های واژینال کلوتریمازول  که معمولا بین 5 تا 7 روز است بهتر است از رابطه جنسی اجتناب کنید.

4-  سرکه اسپرم کش است؟

سرکه تا حدی خاصیت اسپرم کشی دارد اما اگر محلول تهیه شده رقیق باشد و ما بین نزدیکی با شست و شو فاصله بین بیست تا سی دقیقه ای باشد احتمال اسپرم کشی کمتر شده و احتمال وقوع بارداری با نتیجه دلخواه بیشتر میشود.

5-  جوش شیرین اسپرم کش است؟

نظریه ای وجود دارد که می گوید اسیدیته واژن می تواند اسپرم های پسردار را از بین ببرد. به همین خاطر شست و شو با جوش شیرین رقیق می تواند اسیدیته واژن را کم کند و برای بقای اسپرم این توصیه می شود وگرنه که جوش شیرین خالص نه فقط اسپرم که پوست شما را هم می سوزاند ولی شست و شوی با جوش شیرین رقیق تاثیر خاصی روی بارداری احتمالی شما نخواهد داشت.

6-  ژل لوبریکانت اسپرم کش است؟

تعدادی از پژوهش‌ها دریافته‌اند که لوبریکانت‌های واژنی می‌توانند هم به اسپرم آسیب بزنند و هم در توانایی آنها برای رسیدن به رحم اختلال ایجاد کنند. این یافته در مورد بسیاری از لوبریکانت‌های موجود در بازار صدق می‌کند.

درحالی‌که pH یا همان اسیدیته مخاط رحمیِ تولیدشده قبل از تخمک‌گذاری برای بقا و تحریک اسپرم ایده‌آل است، اما اسیدیتۀ بیشتر لوبریکانت‌ها با اسپرم سازگار نیست و آن‌قدر اسیدی است که برای کشتن اسپرم کافی است. به علاوه، غلظت لوبریکانت‌ها می‌تواند حرکت کردن را برای اسپرم مشکل کند و محتوای آب لوبریکانت هم می‌تواند به اسپرم آسیب برساند، زیرا باعث جذب آب توسط اسپرم‌ها می‌شود.

7-  قهوه باعث از بین رفتن اسپرم می شود؟

برخی از محققان ارتباطی بین مصرف دوز بالای کافئین و تغییر در کیفیت اسپرم یافته اند. مردی که هر روز یک فنجان قهوه 12 اونسی می خورد، ممکن است تحرک بالاتر اسپرم مردان را تجربه کند.

8-گرما به اسپرم و تولید آن آسیب می رساند:

بیضه ها – جایی که سلول های اسپرم ساخته می شوند- به گونه ای طراحی شده اند که حدود 13 درجه سانتی گراد خنک تر از بقیه بدن باقی بمانند. اگر دمای بیضه از آن سطح بالاتر رود، تولید اسپرم کاهش می یابد.

9-  دود سیگار و قلیان اسپرم کش است؟

سموم موجود در دود تنباکو می توانند باعث شود اسپرم به آرامی شنا کند. علاوه بر این ، آنها می توانند به DNA سلولهای اسپرم آسیب بزنند. و حتی اگر خود فرد سیگار نکشند باز هم سیگار می تواند آسیب وارد کند. فرزندان مادرانی که سیگار می کشند نسبت به فرزندان مادران غیر سیگاری از کیفیت اسپرم کمتری برخوردار هستند. چاقی با کاهش اسپرم ارتباط دارد و باعث پایین آمدن سطح تستوسترون و بالا رفتن میزان هورمون زنانه استروژن (که کمی از آن در مردان وجود دارد) می شود. دکتر نیدربرگ می گوید هر چقدر مرد چاق تر باشد، شرایط هورمونی وخیم تری دارد – و مشکلات اسپرم بیشتری دارد. رژیم متعادل باعث می شود تولید اسپرم به درستی انجام شود. و دو مطالعه اخیر نشان می دهد مکمل غذایی به نام کوآنزیم Q می تواند تولید اسپرم را تقویت کند.

10-  نعناع برای تعداد اسپرم بد است؟

هیچ یافته علمی برای نشان دادن ارتباط مستقیم بین مصرف نعناع یا منتول و استریل در مردان وجود ندارد. به گفته وی، سیگار کشیدن به خودی خود بر بلوغ اسپرم تأثیر می گذارد و با کاهش باروری در ارتباط است.

11-  ودکا برای اسپرم مضر است؟

الکل بیش از حد سطح تستوسترون و کیفیت اسپرم مردان را در مردان کاهش می دهد. همچنین می تواند میل جنسی را کاهش داده و ناتوانی جنسی ایجاد کند.

12- الکل اسپرم را از بین می برد؟

تأثیرات الکل بر روی تعداد اسپرم قابل برگشت است.

13-  سیگار سلولهای اسپرم را از بین می برد؟

مراقب اسپرم خود باشید. نشان داده شده است که کشیدن بیش از 20 سیگار در روز باعث کاهش تعداد اسپرم مردان  و تحرک اسپرم می شود. دخانیات حاوی بیش از 4000 ماده تشکیل دهنده هستند و تعداد زیاد آنها برای اسپرم سمی هستند از جمله سیانید ، مونوکسید کربن ، سرب ، کادمیوم و آمونیاک.

14-   لپ تاپ ها می توانند موجب آسیب به تولید اسپرم مردان شوند؟

هنگامی که از لپ تاپ استفاده می کنید، گرمای زیادی تولید می شود و گرما موجب کاهش باروری مردانه می شود. برای اجتناب از این مشکل با لپ تاپ همانند یک کامپیوتر رومیزی رفتار کنید و از قراردادن لپ تاپ بر روی پاها خودداری کنید.

تقویت اسپرم

چه چیزهای باعث افزایش اسپرم میشود 

 • سبزیجات سرشار از بتاکاروتن مثل هویج، کاهو و اسفناج که میتواند قدرت حرکت اسپرم مردان را افزایش دهد مصرف نمائید.
 •  سبزیجات دارای لیکوپن (مثل گوجه فرنگی) نیز میتواند کیفیت و شکل (مورفولوژی) اسپرم را بهبود ببخشد.
 •  از ترکیبات طبیعی حاوی تستوسترون مثل خارخسک و یا گیلاس زمستانی (جینسینگ هندی) می توانید استفاده کنید.
 •  ورزش های هوازی که باعث  کاهش استرس و افزایش متابولیسم بدن میگردد را بطور روتین انجام دهید.
 •  همیشه آب کافی بنوشید چراکه کم آبی بدن میتواند کاهش حجم و کیفیت اسپرم گردد. توجه داشته باشید که علاوه بر آب میتوانید از انواع نوشیدنی های سالم دیگر نیز استفاده کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی، دارای کافئین و شیرین کننده های مصنوعی نیز باید بپرهیزید.
 • برخی از غذاهایی که به افزایش قدرت باروری کمک کرده و همچنین سرشار از روی میباشند عبارتند از صدف، گوشت قرمز، اسفناج، مغزیجات، حبوبات و قارچ.
 • موز یکی دیگر از مواد غذایی است که میتواند به سرعت تعداد اسپرم را افزایش دهد. مصرف موز بدلیل اینکه سرشار از انواع مواد مغزی مورد نیاز بدن است توصیه میشود.
 • موز دارای آنزیم هایی است که برای تنظیم هورمون های جنسی ضروری میباشد. این آنزیم ها در افزایش تولید اسپرم نقش بسیار موثری دارند.
 • موز سرشار از آنزیمی به نام “بروملین” است. آنزیمی که نقش مهمی در تنظیم هورمون‌های مردانه دارد.
 • موز همچنین میوه‌ای سرشار از ویتامین B1، ویتامین A، و ویتامین C است که با افزایش استقامت و پایداری اسپرم‌ها قدرت باروری را در مردان افزایش می‌دهد.
 • انار سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها میباشد. آنتی اکسیدان های علاوه بر اینکه در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر هستند، به بهبود متابولیسم نیز کمک میکنند.
 • انار با مواد شیمیایی مضری که در بدن وجود داشته و باعث آسیب رسیدن به اسپرم ها میشود نیز مقابله میکند.
 • به دلیل محتوای بالای آنتی‌اکسیدان‌ها در انار، مصرف انار و آب انار قادر خواهد بود سطح ماده شیمیایی به نام مالون دی آلدهید را در خون کاهش دهد.
 • این ماده شیمیایی اسپرم‌ها را تخریب می‌کند. همین ویژگی‌های انار است که آن را به یک ماده غذایی موثر در حفظ سلامت تولیدمثلی مردان تبدیل کرده است.
 • چای سبز بنوشید. چای سبز ماده ای به نام تینین دارد که مشخصا در افزایش تعداد اسپرم مردان موثر است. تینین همچنین میتواند از اختلالات اسپرم جلوگیری کند.
50 راهکار برا افزایش و تقویت اسپرم

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *