0

سوال جنسی کودک و پاسخ مناسب به آن

سوالات جنسی کودکان
بازدید 192

پاسخ به سوال جنسی کودک از دغدغه‌هایی است که والدین به عنوان پدر و مادر در سنین ۳ تا 6 سالگی فرزندمان با آن رو‌به رو می‌شویم. برخی والدین پیش از شروع کنجکاوی‌ها و سوالات جنسی کودک به دنبال پرسش‌ها و نحوه پاسخ دهی درست به آن‌ها می‌روند و برخی دیگر این دوران را با بی‌اعتنایی و رفتاری نادرست طی می‌کنند. شما جزو کدام دسته از والدین هستید؟!

پاسخ به سوال جنسی کودک مسئولیتی است که روی دوش شما قرار دارد، پس با اعتماد به نفس تمام و به دور از هر استرس و نگرانی با خواندن این مقاله خود را برای پاسخگویی آماده کنید. یک والد آگاه فرزندی با احساسات و هویت جنسی نرمال تربیت می‌کند، پرداختن به مسائل جنسی بخشی از روند فرزندپروری است و برخلاف تصور عموم باعث انحرافات جنسی در کودکان نمی‌گردد.

نحوه پاسخ به سوال جنسی کودک

نحوه پاسخگویی شما به سوال جنسی کودک دلبند شما بسیار مهم می‌باشد، زیرا جواب‌های کم و ناکافی، نشان دادن عکس‌العمل‌های شدید، تنبیه کردن کودک، عصبی شدن و طفره رفتن از توضیح دادن اثرات منفی و بدی در شخصیت و بلوغ جنسی کودک به وجود می‌آورد. خواندن موارد زیر به شما کمک می‌کند تا با بهترین راه‌های پاسخ به پرسش‌های جنسی فرزندتان آشنا شوید. پیشنهاد ما حتما این محتوا را بررسی کنید:

 • اول به سوالات جنسی کودک‌تان گوش دهید.
 • با گفت و گو بفهمید که تا چه اندازه اطلاعات دارد.
 • در پاسخگویی به پرسش‌های جنسی تاخیر نکنید.
 • ساده و صادقانه به سوالات پاسخ دهید.
 • گاهی اوقات می‌توانید بعد از توضیحی مختصر فکر کودک را منحرف کنید.
 • خونسردی‌تان را حفظ کنید و جبهه نگیرید.
 • فرزند‌تان را سر مسائل جنسی تنبیه نکنید.
 • کوتاه پاسخ دهید، لازم نیست گسترده‌تر از پرسشی که دارند پاسخ دریافت کنند.

سوال جنسی کودک به صورت معمولی

همانطور که پیش‌تر گفتیم بهتر است شما قبل از شروع سوالات کودک، خودتان را آماده پاسخگویی کنید، در ادامه قصد داریم‌ شما را با معمول ترین پرسش‌های جنسی کودکان و پاسخ درست آن‌ها آشنا کنیم. این مقاله میتوانید برای شما بسیار مفید باشد: درمان لجبازی کودکان

بچه‌ها چگونه به وجود می‌آیند؟

برای پاسخ کودکان نوپای ۲ تا ۳ ساله کافیست بگویید خدا به‌خاطر دعاهای مامان و بابا تو را به ما هدیه داد. برای پاسخ به کودکان بیشتر از ۵ سال که اطلاعات بالاتر و مفیدتری دارند می‌توانید از رشد سلول‌ها در بدن مادر سخن بگویید

چرا همه آلت تناسلی ندارند؟

پاسخ به این سوال جنسی کودک راحت است، شما باید برای کودک از تفاوت‌های بدن زن و مرد سخن بگویید؛ تا بفهمد همه انسان‌ها با هر جنسیتی آلت تناسلی دارند.

چرا در آنجای بدن‌تان مو دارید؟

اگر کودک برحسب اتفاق بدن شما را دید و همچین سوالی برای او پیش آمد، باید از تغییرات بدن در بزرگسالی بگویید و در ادامه اضافه کنید که دختران در نزدیکی واژن و پسران در نزدیکی آلت تناسلی خود در سنین بلوغ رویش مو خواهند داشت.

بچه چگونه به دنیا می‌آید؟

لازم نیست برای کودک از خونریزی، پاره شدن شکم با چاقو، درد زایمان و دیگر موضوعات ترسناک سخن بگویید، چون در این شرایط کودک خود را مقصر درد کشیدن مادر می‌داند و دچار درگیری‌های ذهنی می‌گردد. از آنجایی که زایمان طبیعی برای کودکان ناملموس است، همان زایمان سزارین را بدون بخش‌های ترسناک از نظر کودک توضیح دهید

چرا مامان و بابا‌ها باید پیش هم بخوابند؟

به فرزندتان بگویید وقتی یک زن و مرد با یکدیگر ازدواج میکنند قول می‌دهند تا هر لحظه کنار هم باشند در مشکلات و حال خوب و بد به هم کمک کنند. این که ما پیش هم می‌خوابیم نشان دهنده عشق و دوست داشتن ماست.

بچه در شکم مادرش چطور غذا می‌خورد؟

بند ناف را به یک نی تشبیه کرده و به او توضیح دهید که کودک داخل کیسه‌ای نرم در شکم مادر قرار دارد، که از آنجا با یک نی به بدن مادر وصل شده و از آن تغذیه می‌کند. با نشان دادن ناف روی شکمش می‌توانید تصورات او را کامل کرده و توضیحات بیشتری بدهید.

چرا بابا بچه به دنیا نمیاره؟

به فرزندتان بگویید برای نگه داشتن کودک در شکم به یک کیسه مخصوص نیاز است، که خدا این کیسه را فقط در بدن خانم‌ها قرار داده پس بابا‌ها این کیسه را داخل شکم‌شان ندارند و نمی‌توانند بچه دار شوند.

چرا اندام خصوصی دختر‌ها و پسر‌ها باهم فرق دارد؟

در مواجهه با این پرسش هول نکنید، به او نگویید که بزرگ شدی میفهمی و در مورد بدن بقیه حرف نزن و این حرفا زشته، این عکس‌العمل باعث می‌شود تا کودکان در خلوت با نشان دادن آلت تناسلی‌شان به یکدیگر به پاسخ این سوال برسند. پس بهترین کار این است که خودتان از تفاوت‌های بدن دختران و پسران سخن‌بگویید. برای او اول از ریش داشتن بابا، بزرگ بودن سینه‌های مامان، پر مو بودن دستان بابا وبگویید، و بعد با او از تفاوت‌های ظاهری اندام جنسی دختران با پسران و کودکان با بزرگسالان صحبت کنید تا برایش در همان سنین پایین عادی سازی شود.‌

سوال جنسی کودک

نکاتی که والدین باید برای تربیت جنسی کودک رعایت کنند

شما به عنوان والدین کودک و کسانی که مدت زمان زیادی را با او می‌گذرانند نقش موثری در شکل‌گیری ذهنیت، کنجکاوی‌ها و سوال جنسی کودک دارید. شما با رعایت نکات زیر می‌توانید کودک‌تان را کمتر در معرض درگیری‌های جسمی، ذهنی و جنسی قرار دهید.

 • فرزندان‌تان اتاق‌های جداگانه داشته باشند‌.
 • والد همجنس کودک را به حمام ببرد.
 • در حمام پوشش مناسبی داشته باشید.
 • کودک را تا حد امکان در جایی تنها نگذارید.
 • از شوخی‌ها و رفتار‌های جنسی مقابل کودک بپرهیزید.
 • از پوشاندن لباس‌های تنگ به کودک اجتناب کنید.
 • لباس کودک را در جمع عوض نکنید.
 • از نوازش کفل و کشاله ران کودک خودداری نمایید.

 

مقاله مرتبط:

پیشنهاد میشود بررسی کنید: نکاتی درباره آموزش حریم شخصی کودکان

 

پاسخ به سوال جنسی کودک از نظر روانشناسی

شما عزیزان برای تربیت جنسی کودک و پاسخگویی درست و اصولی به سوالات جنسی کودک می‌توانید از یک مشاور حاذق کمک بگیرید. مشاوران و روانشناسان به شما کمک می‌کنند تا بتوانید گام‌به‌گام در این مسیر پرچالش حرکت کنید.

چه جوابی به سوالات جنسی کودک باید داد؟

سوالات جنسی کودکان از والدین می تواند گاهی خیلی عجیب باشد و والدین در آن لحظه احساس ترس و اضطراب را تجربه کنند. والدین بخوانند تا آماده باشند. اگر می‌خواهید فرزندی سالم به لحاظ روانی، اجتماعی و عاطفی تربیت کنید، باید از اصول تربیتی گذشته که شامل تنبیه، تحقیر و تلاش برای خاموش‌سازی سوالات کودک بود دور شوید و به تعامل مثبت با کودک برسید.

کودکان از حدود 3 سالگی درگیر کنجکاوی جنسی می‌شوند و این پرسش‌ها در 4 تا 5 سالگی به اوج خود می‌رسد. این بخشی از روند طبیعی رشد آنهاست. پاسخ به سوالات جنسی کودک یکی از مراحل چالش‌برانگیز تربیت جنسی کودک است.

شما به عنوان والدین یک کودک باید همیشه آماده باشید تا فرزندتان یک روز بیاید و سوالی جدید درباره رابطه ی جنسی یا مسائل جنسی از شما بپرسد. در آن لحظه واکنش شما چه خواهد بود؟ عصبانی می شوید؟ نگران می شوید که آیا فرزندم دچار بلوغ زودرس شده است؟ و احساسات دیگری شبیه به این دست را تجربه کنید که در نهایت باعث شوند نتوانید واکنش مناسبی در برابر فرزندتان ارائه کنید.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که واکنش شما در نهایت بیشترین تاثیر را در آینده ی کودک خواهد داشت. مغز کودکان اینگونه است که تا به جواب سوالشان درباره ی هر موضوعی نرسند، دست از کاوش برنمیدارند. پس بهتر است جواب سوالات جنسی کودک پیش والدین و افراد ایمن داده شود تا اینکه کودک به دنبال جواب سوالش در اینترنت (در سنین دبستان) و یا از طریق پرسش از افراد نامطمئن باشد.

 

لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید