بازدید 533
Leila 441 روز پیش
بدون دیدگاه

چه مقدار قهوه در بارداری مجاز است ؟

یکی از نوشیدنی های متنوع و پرطرفدار ، قهوه  که ان را می توانید گرم یا سرد ، صبح یا شب میل کنید. نه تنها این ، بلکه قهوه در واقع دارای یک تعداد فواید سلامتی است.

نوشیدن یک قهوه گرم (یا سرد) به شما دوز پلی فنول های گیاه را می دهد که آنتی اکسیدان هستند.  پلی فنول های قهوه دارای تعدادی از خواص تقویت کننده سلامتی هستند که می توانند به محافظت در برابر موارد زیر کمک کنند:

 • التهاب
 • سرطان
 • دیابت
 • فشار خون بالا

یک فنجان قهوه دم کرده 100گرمی حاوی:

 • منیزیم و فسفر: 7.2 میلی گرم
 • پتاسیم: 118 میلی گرم
 • کلسیم: 4.8 میلی گرم

عوارض مصرف کافئین در بارداری

کافئین از جفت عبور می کند و به جنین منتقل می‌شود. از این رو وقتی مادر کافئین مصرف می‌کند جنین نیز در معرض آن قرار می‌گیرد. با وجود این، سیتوکروم P450 1A2 که کافئین را در کودکان و بزرگسالان می‌شکند، در جنین غایب است. در نتیجه جنین نمی‌تواند کافئین را متابولیزه کنده و کافئینی که وارد سیستم او می‌شود پاکسازی نمی‌شود.

توصیه می‌شود مادران باردار مصرف کافئین خود را به ۲۰۰ میلی‌گرم در روز محدود سازند تا خطر تاثیرات مضر آن برای بارداری و جنین را کاهش بدهند.میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

اگر برای این کار با مشکل مواجه می‌شوید، پزشک یا دیگر متخصصان سلامت می‌توانند برای کاهش مصرف کافئین به شما توصیه‌هایی بکنند.

مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری با دامنه‌ای از نتایج ناسازگار برای مادر و جنین ارتباط دارد.

مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری (بیشتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز) موجب کم وزنی نوزاد (وزن کمتر از ۲.۵ کیلوگرم) هنگام تولد و همچنین سقط جنین می‌شود.

اما تمام تحقیق‌های انجام شده ارتباط بین مصرف کافئین و نتایج آن در بارداری را تایید نکرده‌اند.

این می‌تواند به‌خاطر این موضوع باشد که تحقیقات برای اندازه‌گیری مصرف، متکی بر گزارش‌های مادران در مورد مقدار مصرف قهوه و چای بوده است.

این نمی‌تواند مقیاس قابل اتکایی باشد، چراکه مادران ممکن است یادشان نباشد دقیقا چه مقدار قهوه یا چای مصرف کرده‌اند و ممکن است کافئین را در محصولات دیگری نظیر شکلات و دارو هم خورده باشند و در گزارش به پزشک منعکس نشده باشد.

*رشد محدود جنین و کم وزنی هنگام تولد

یک تحقیق با شرکت بیش از ۷۰۰۰ مادر هلندی دریافته‌ است که مصرف زیاد کافئین با جثه کوچک جنین برای سن بارداری (جنینی که در نسبت با طول دوره بارداری کوچک است، با توجه به اینکه نوزادی که زود متولد می‌شود کوچک‌تر از نوزادی است که به موقع متولد شده) و رشد ناقص جنین مرتبط است.

یک تحقیق دیگر درباره مادران انگلیسی نشان داد که افزایش خطر رشد محدود جنینی با مصرف بیشتر از ۱۰۰ میلی‌گرم در روز که حتی کمتر از مقدار توصیه‌شده است نیز افزایش می یابد. مادرانی که روزانه ۱۰۰ تا ۱۹۹ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند ۱.۲ برابر بیشتر در معرض خطر محدودیت رشد جنین قرار می‌گیرند و کسانی که ۲۰۰ تا ۲۹۹ میلی‌گرم مصرف می‌کنند ۱.۵ برابر بیشتر در معرض خطر هستند.

*سقط جنین

ارتباط بین مصرف کافئین و سقط جنین در یک تحقیق جدید در سوئد نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. بانوان غیرسیگاری که روزانه بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند نسبت به کسانی که مقدار کمتری مصرف می‌کنند، بیشتر احتمال دارد بین هفته‌های ۶ تا ۱۲ بارداری دچار سقط جنین شوند.

خطر سقط جنین متناسب با مصرف کافئین بالا می‌رود. مادران غیرسیگاری که روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۹۹ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند ۱.۴ برابر بیشتر احتمال سقط جنین دارند و مصرف بیشتر از ۵۰۰ میلی‌گرم ۲.۲ برابر خطر سقط جنین را بالا می‌برد.

*سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

یک تحقیق جدید در زلاندنو گزارش می‌دهد که نوزادان مادرانی که در دوران بارداری روزانه بیشتر از ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند، نسبت به نوزادان مادرانی که کافئین کمتری مصرف کرده‌اند، ۱.۶۵ برابر بیشتر احتمال دارد که دچار سندرم مرگ ناگهانی نوزادان شوند.

*خفگی در خواب

تحقیق زلاندنو همچنین دریافته است که نوزادان بانوانی که در دوران بارداری مقدار زیادی کافئین مصرف کرده‌اند بیشتر احتمال دارد دچار خفگی در خواب (مشکل تنفسی در هنگام خواب) شوند.

بانوان بارداری که روزانه بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین می‌خورند (حدود دو فنجان) باید میزان مصرف کافئین خود را در دوران بارداری کاهش بدهند. متخصصان سلامت توصیه می‌کنند که افراد مصرف کافئین خود را بصورت تدریجی کاهش دهند، به عنوان مثال جایگزینی یک نوشیدنی کافئینی با یک جایگزین بدون کافئین در روز، تا از مشکلات ترک آن اجتناب کنند.

مقدار مجاز مصرف کافئین در بارداری

با توجه به مضرات مصرف کافئین در بارداری و این که به غیر از قهوه، این ماده ی محرک در نوشابه شکلات و … نیز یافت می شود، آیا مادران باردار باید مصرف کافئین را در طی دوران بارداری به طور کامل کنار بگذارند؟

در یک تحقیق دیگر که در نشریه اپیدمیولوژی منتشر شده، در مورد مادران بارداری که حداقل میزان کافئین را مصرف کرده‌اند (بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلی‌گرم) هیچ احتمال بیشتری برای سقط جنین دیده نشده است.

به خاطر نتایج مختلفی که از مطالعات گرفته شد، سازمان مارچ آو دایمز عنوان کرد، تا وقتی مطالعات جامع‌تری انجام نشده، مادران باردار باید مصرف کافئین خود را روزانه به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم محدود کنند. این برابر با یک فنجان قهوه 375 گرمی است.

متخصصان معتقدند مصرف میزان متعادل کافئین هیچ تاثیر منفی بر بارداری نشان نداده است. تعریف مقدار متعادل بین ۱۵۰ میلی‌گرم تا ۳۰۰ میلی‌گرم در روز متغیر است. انجمن فیزیولوژیک آمریکا می‌گوید در دوران بارداری و شیردهی تا جای ممکن از مصرف کافئین بپرهیزید.

در نوشیدنی ها ی قهوه شما چقدر کافئین موجود هست؟میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری 

 • قهوه دم کرده (250 گرم) ۹۵ تا ۱۶۵ میلی‌گرم
 • قهوه دم کرده بدون کافئین (250 گرم) ۲ تا ۵ میلی‌گرم
 • اسپرسو (30 گرم) ۴۷ تا ۶۴ میلی‌گرم
 • لاته (250 گرم) ۶۳ تا ۱۲۷ میلی‌گرم
 • دکتر پپر (375 گرم) ۳۷ میلی‌گرم
 • کوکا رژیمی بزرگ (1000 گرم) ۱۲۴ میلی‌گرم
 • کوکا کولا بزرگ (1000 گرم) ۹۲ میلی‌گرم
 • بستنی قهوه بن و جریز (250 گرم) ۷۲ میلی‌گرم
 • شکلات بیکرز (30 گرم) ۲۶ میلی‌گرم
 • چای سبز (185 گرم) ۴۰ میلی‌گرم
 • چای سیاه (185 گرم) ۴۵ میلی‌گرم
 • اکسدرین (داروی میگرن، یک کپسول) ۶۵ میلی‌گرم

هر چه کافئین کمتری مصرف کنید بهتر است. برخی متخصصان می‌گویند بیش از ۱۶۰ میلی‌گرم کافئین در روز خیلی زیاد است، اما دیگران اعتقاد دارند بیشتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز زیاد محسوب می‌شود.

پرهیز از کافئین تا جای ممکن بهترین انتخابی شماست. اگر به مصرف آن عادت دارید بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید تا سالم‌ترین گزینه را برای شما و جنین‌تان در نظر بگیرد.

مصرف قهوه در دوران شیردهی

شما از محدود کردن یا قطع برخی از غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه خود در دوران بارداری نه ماه جان سالم به در برده اید. بنابراین اکنون که مادر شیرده هستید ، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه چیزهایی به فهرست منو بازمی گردند و چه چیزهایی برای جلوگیری از این کار هنوز نیاز دارید.

بله ،  نوشیدن قهوه و سایر انواع کافئین هنگام شیردهی بی خطر است ، درست مثل وقتی که باردار هستید.

اگر متوجه شدید که وقتی چند فنجان قهوه نوشیدید کوچولوی شما بیشتر کلافه ، تحریک پذیر ، کاملاً بیدار یا بیش از حد فکر می کند ، ممکن است بخواهید کمی کاهش دهید و ببینید آیا پیشرفتی مشاهده می کنید یا خیر.

همچنین احتمالاً بهتر است زمان مصرف کافئین خود را به گونه ای تنظیم کنید که قبل از شیردهی قهوه یا چای ننوشید. به این ترتیب ، تا زمانی که کودک شما گرسنه است و شما نیاز به غذا دادن به او دارید ، به کافئین فرصت می دهد تا از سیستم شما خارج شود.

در دوران شیردهی چه مقدار کافئین مناسب است؟

این دستورالعمل ها بسته به منبع کمی متفاوت است ، اما به طور کلی بین 200 تا 300 میلی گرم کافئین در روز درهنگام شیردهی مناسب است.میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

خوردن قهوه در روزهای اول بارداری

مصرف قهوه یا چایی در بارداری : نوشیدن قهوه یا چای در صبح به همراه مجموعه ای از فواید و عوارض جانبی آن است. انتخاب بین این دو نژاد در نهایت مسئله ترجیح شخصی است زیرا نه قهوه و نه چای برای همه از نظر جهانی خوب نیست.
و اگر بخواهیم تصمیم بگیریم که کدام یک سالم تر است ، جواب باید به اندازه شخصی که این سؤال را از خود می پرسد بی نظیر باشد.

از آنجا که هر انتخاب رژیم غذایی به طور متفاوتی بر سلامت ما تأثیر می گذارد و انتخاب سالم تر ، قهوه یا چای ، به این معنی است که باید تصمیم بگیرید که با توجه به جنبه های زیر برای شما به عنوان یک فرد کدام بهتر است:مصرف قهوه یا چایی در بارداری

1) هر دو از نظر آنتی اکسیدان ها سرشار هستند . قهوه سرشار از پلی فنول های آنتی اکسیدانی است و بیشتر حاوی محرک های کافئین و توبرومین ، عصبی و قلبی عروقی با فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است. در واقع ، قهوه تقریباً به اندازه آنتی اکسیدان به اندازه چای سبز و تقریباً به اندازه کاکائو و مصرف منظم آن ، از سلول ها و DNA در برابر تغییرات جهش زایی محافظت می کند.

تحقیقات نشان می دهد نوشیدن بیش از یک فنجان قهوه در روز می تواند خطرات سرطان ، دیابت و بیماریهای دژنراتیو سیستم عصبی مانند زوال عقل را کاهش دهد.

از بین همه چای ها ، چای سبز ، چای سیاه ، چای سفید و چای اوولونگ از نظر ترکیبات آنتی اکسیدان غنی ترین هستند و فواید بسیاری به عنوان قهوه و کاکائو را در اختیار شما قرار می دهند که چای سبز بالاترین میزان آنتی اکسیدان را دارد .

از طرف دیگر ، چایهای گیاهی از اهمیت آنتی اکسیدانی کمتری برخوردار هستند و قهوه و چایهای تهیه شده از برگ سمیلیس را از نزدیک دنبال می کنند. بنابراین اگر تعجب می کنید که از نظر مشخصات آنتی اکسیدانی آنها بهتر است ، بدانید که قهوه و چای سفید ، معمولاً چای مقوی همه گزینه های خوبی هستند.

2) میزان کافئین موجود در قهوه و چای . قهوه و چای های ساخته شده از برگ Camelia sinensis (به معنای چای سبز ، سیاه ، سفید و اولونگ) همه حاوی کافئین هستند و تأثیر تحریک کننده ای روی سیستم عصبی دارند.

و اگرچه مقدار کافئین موجود در قهوه و این چایها ممکن است متفاوت باشد ، نوشیدن هر یک در صبح به شما کمک می کند تا از خواب بیدار شوید ، هوشیارتر شوید ، با انرژی و انگیزه بیشتری کار کنید.مصرف قهوه یا چایی در بارداری

فقط مراقب باشید زیاد ننوشید زیرا کافئین بیش از حد می تواند باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی شود و شما را دچار اضطراب ، اضطراب یا تجربه تپش قلب ، اکستریستول ها ، تاکی کاردی یا اشکال دیگر آریتمی کند.مصرف قهوه یا چایی در بارداری

از طرفی دیگر چای های گیاهی (از نظر چای گزنه ، چای های میوه ای ، چای زنجبیل و غیره) برای خواب چندان مناسب نیستند زیرا فاقد محتوای کافئین قهوه و چای سبز ،سیاه و سفید است. نوشیدن چای های گیاهی در صبح به احتمال زیاد تأثیر آرام بخشی بر سیستم عصبی خواهد داشت و به جای اینکه شما را هوشیار کند ، شما را آرام می کند.

3) قهوه یا چای در دوران بارداری: کدام بهتر است؟  در واقع ، اکثر متخصصان توصیه می کنند که زنان باردار از هر نوع چای ، خواه چای سبز ، بابونه ، نعناع ، زنجبیل ،خود داری کنند.

میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

عوارض  چای برای بارداری

از آنجا که چای خون را جاری می شود و می تواند گردش خون را در رحم نیز فعال کند ، به طور بالقوه باعث سقط جنین می شود.  بیشتر گیاهان دارویی  دارای چنین خواص طبیعی بوده و خطری را برای خانم های باردار به وجود می آورند.میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

از طرف دیگر قهوه ، در مقادیر محدود ، در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود. هنوز بهتر است از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید در حین بارداری قهوه بنوشید. اگر در دوران بارداری مستعد فشار خون بالا هستید ، ممکن است پزشک توصیه کند که از کافئین جلوگیری کنید ، بنابراین فشار خون شما را بیشتر نمی کند.

همچنین ، اگر در دوران بارداری دچار ریفلاکس اسید شدید یا بی خوابی شدید ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند از محرک هایی مانند قهوه خودداری کنید.میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

خوردن قهوه در ماه اخر بارداری

4) قهوه در مقابل کالری چای . نه قهوه و نه چای کالری ندارند. اگر قهوه خود را سیاه یا چای بدون قند می نوشید ، دیگر خطر افزایش وزن ندارید. اگر دوست دارید آنها را شیرین کنید ، بنابراین سالم تر است که قهوه ای را برای قهوه خود یا شیرین کننده طبیعی عسل (انواع عسل) برای چای خود انتخاب کنید. اگر به عسل ، گرده یا زنبورها حساسیت دارید ، برای چای خود به دنبال قند یا استویا نیز بروید.

5) قهوه و چای برای دندانها بد است . به راستی ، هر دو قهوه و چای برای دندان های شما بد هستند ، اما قهوه بدتر است. هر روز صبح نوشیدن قهوه یا چای ، دندان را لکه دار می کند و می تواند شما را برای انجام روش های سفید کننده بیشتر به دندانپزشک برساند. با گذشت زمان ، این می تواند بر سلامت دندان شما تأثیر بگذارد.

علاوه بر این ، قهوه اسیدی است و می تواند از طریق مینای دندان که باعث ایجاد دندانهای حساس می شود بخورد.

نوشیدن قهوه یا چای واقعا گرم نیز می تواند باعث حساسیت دندان شود ، بنابراین اجازه دهید قبل از اولین جرعه خنک شوند.نوشیدن آب سیب ، لیموناد یا آب پرتقال در صبح می تواند به اندازه قهوه برای دندان های شما بد باشد زیرا اسید مالیک و سیتریک موجود در میوه ها می تواند به موقع به مینای دندان آسیب برساند.

6) قهوه یا چای برای سردرد؟  اگر به خوبی نخوابیده اید و از سردرد بیدار شده اید ، نوشیدن قهوه یا چای با کافئین (چای سبز ، سیاه یا سفید) می تواند به درمان سردرد شما کمک کند. کافئین در واقع یک درمان طبیعی خوب برای سردردها از جمله سردردهای تنشی است.

تحقیقات نشان می دهد که در افرادی که به طور عادی قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار بنوشند و در افرادی که به اندازه کافی قهوه ، چای سبز ، سیاه یا سفید قهوه بنوشند ، تحمل کافی برای کافئین ایجاد می کنند ، موثرتر است.

7) قهوه در مقابل چای فواید سلامت جسمی  دارد . جای تعجب نیست که نوشیدن هر دو قهوه و چای در صبح فواید سلامتی دارد و بسته به نوشیدنی مورد نظر شما ، ممکن است از مزایای سلامتی روحی و جسمی خاصی برخوردار شوید.

به عنوان مثال ، نوشیدن قهوه در صبح ، ترانزیت را تنظیم کرده و یبوست را برطرف می کند ، سردرد و حتی میگرن را برطرف می کند ، با خستگی ذهنی و جسمی مبارزه می کند ، انرژی را تقویت می کند ، مه مغزی را کاهش می دهد ، هوشیاری را برطرف می کند ، باعث تحریک حافظه و یادگیری و افزایش بهره وری می شود.

تحقیقات نشان می دهد نوشیدن قهوه در طولانی مدت خطرات کمتری برای ابتلا به آلزایمر و انواع خاصی از سرطان دارد.

کافئین موجود در چای . چای های کافئین دار تقریباً همان فواید قهوه را دارند. به خصوص چای سبز از نظر سلامتی سالم ترین است زیرا کمترین فرآوری شده است و دارای بیشترین آنتی اکسیدان های همه چای ها است و با گذشت زمان اثرات مفیدی را ایجاد می کند. چای های گیاهی مختلف ممکن است فواید مختلفی نیز داشته باشد.

به عنوان مثال ، چای زالزالک و گاو دریایی فشار خون بالا را کاهش می دهد. شیرین بیان باعث بالا رفتن فشار خون می شود. قاصدک و گزنه چایهای ادرارآور ، کبدی و سم زدایی هستند. مرهم لیمو و چای بابونه باعث آرامش و خواب می شود.  چای نعناع برای نفخ ، ناراحتی معده و مدفوع سست مناسب است.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *