عمل لیپوماتیک (مزایا و معایب )
بازدید 753
Leila 561 روز پیش
بدون دیدگاه

17 نکته مهم در قبل و بعد از عمل لیپوماتیک (مزایا و معایب )

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نسل جدیدی از جراحی‌های زیبایی است که حدود ۲۰ سال است که در دنیا رواج دارد و برای خلاص شدن از چربی های اضافی بدن انجام می شود. این جراحی توسط متخصصین جراحی زیبایی یا جراحی عمومی انجام می‌شود. یکی از مرسوم ترین نواحی لیپوماتیک شکم و پهلو است.

عمل لیپوماتیک نوعی پیکر تراشی لیپوساتیک است، که در آن چربی اضافی برداشته شده یا به ناحیه مورد نظر که باریک و لاغر است منتقل می شود. لیپوماتیک ممکن است شبیه به لیپوساکشن به نظر برسد. اما فناوری مورد استفاده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی بسیار متفاوت از لیپوساکشن است.

به همین دلیل لیپوماتیک منجر به آسیب بافتی کمتر، یکنواختی چربی در زیر پوست، ظاهر ظریف تر پوست و اثر ماندگارتر می شود.

برای دستیابی به نتیجه طبیعی تر، لیپوماتیک بیشتر با روش های دیگر مانند لیفت بدن، افزایش یا کاهش سایز پستان، جراحی پلاستیک شکم یا جراحی های پلاستیک مشابه ترکیب می شود. مردانی که به لیپوماتیک علاقه مند هستند، می توانند همزمان سیکس پک سازی شکم را نیز انجام دهند.

پخش‌کننده صوت

در ابتدا داروی بی‌حسی، توسط کانولا، در تمام نقاطی که پیکرتراشی روی آن انجام می‌شود، به‌طور یکنواخت پخش می‌شود. دستگاه لیپوماتیک یک پمپ یا کمپرسور هوا دارد که هوای پرفشار تولید می‌کند و آن را به لوله کانولا منتقل می‌کند.

این لوله با حالت ارتعاشی مداوم و سریع زیر پوست، لرزش‌های زیادی به‌صورت سه بعدی ایجاد می‌کند تا سلول‌های چربی شکسته شوند.

از بهترین دستگاه‌های لیپوماتیک می توان به دستگاه SP6 اشاره کرد که در کلینیک‌های زیبایی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها سیستم محافظتی خوبی دارد و تاییدیه FDA آمریکا را هم کسب کرده است.

پیکر تراشی با متد لیپوماتیک بیشتر تحت بی حسی موضعی انجام می شود. با این حال، اگر این روش در یک منطقه بزرگتر اعمال شود یا اگر با روش های دیگر ترکیب شود، بیهوشی عمومی توصیه می شود.

این روش کم و بیش همان روش لیپوساکشن است. لیپوماتیک برای شکستن سلول های چربی از فناوری صوتی، لرزش و تغذیه فراصوت استفاده می کند. لوله کانولا به داخل بافتهای چربی وارد می شود و با حرکت چرخشی و لرزش آنها را از بین می برد.

این حرکات نه به عروق آسیب می رساند و نه به سلول های چربی. با استفاده از این فناوری امکان مکش سلول های چربی به طور کامل خالص سازی شده و هیچ آسیبی ندارد. سلولهای چربی ساکشن شده توسط لیپوماتیک به عنوان ماده پرکننده مجدداً قابل استفاده هستند. می توانند در بعضی قسمت های دیگر بدن مانند پستان، لگن، صورت و غیره تزریق شوند.

از آنجا که این روش با لیپوساکشن متفاوت است، از دست دادن خون و ایجاد زخم در این روش بسیار اندک است. همچنین زمان بهبودی کمتری لازم است. برخلاف لیپوساکشن، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار معمولاً بلافاصله پس از عمل ترخیص می شود.

انواع عمل لیپوماتیک

 • عمل لیپوماتیک بازو

عواملی مانند افزایش سن، تجمع چربی و افزایش وزن دلایل شل شدن و آویزان شدن بازوها است. این مشکل در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و بهترین راه برای خلاص شدن از آن عمل لیپوماتیک بازو است. عمل لیپوماتیک افتادگی و چربی بازو را برطرف می کند و این عضو از بدن را زیباتر می کند.

برای عمل لیپوماتیک بازو، ابتدا معاینه های لازم توسط پزشک معالج انجام می شود. سپس با استفاده از یک کانول مخصوص، چربی اضافی تخلیه می شود و با عمل لیفتینگ، حجم زیادی از بازو برداشته می شود و مجددا با بخیه تشکیل می شود. لیپوماتیک در یک جلسه 2 تا 3 ساعته انجام می شود.

 • عمل لیپوماتیک صورت

داشتن چربی اضافی در زیر چانه و گردن باعث می شود پیرتر به نظر برسید. بنابراین یکی از راه های خلاص شدن از شر چربی های ذخیره شده در این ناحیه لیپوماتیک است. این روش با بی حسی موضعی انجام می شود و 45 دقیقه طول می کشد. دستگاه مخصوص لیپوماتیک با استفاده از ویبراتور سه بعدی چربی را می شکند و سپس آن را در لوله های کوچک تخلیه می کند.

 • عمل لیپوماتیک ران

چاقی ران بسیار آزار دهنده است و می تواند به دلیل عواملی مانند بارداری یا سابقه خانوادگی مرتبط باشد. خلاص شدن از شر چربی ران دشوار است و ممکن است رژیم و ورزش پاسخگوی شما نباشد. یکی از محبوب ترین روش هایی که در بین مردم معرفی شده است، جراحی لیپوماتیک لگن است.

لیپوماتیک شامل قسمت های داخلی و خارجی ران است.

ناراحتی های احتمالی

درد، تورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است. اما این روش دوره بهبودی کوتاهتری دارد. درد، تورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک به دلیل فرایند تخلیه چربی بوده است.

لیپوساکشن هم همانند لیپوماتیک از روش های لاغری موضعی است و با استفاده از دستگاه لاغری انجام می شود. درواقع عمل لیپوماتیک (Lipomatic) همان عمل لیپوساکشن (Liposuction) است که با دستگاه‌های مدرن و با شیوه جدیدتر و کارآمدتری انجام می‌شود.

ایمنی لیپوماتیک از لیپوساکشن بسیار بیشتر است و عفونت کمتری ایجاد می‌کند؛ چراکه محافظت از اعصاب، رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها در روش لیپوماتیک از لیپوساکشن بیشتر است.

در واقع در روش لیپوماتیک هدف اصلی تغییر سایز، فرم و حجم در نقطه خاصی از بدن است. در صورتی که هدف اصلی روش لیپوساکشن کم کردن وزن است.

در عمل لیپوساکشن معمولا به روش‌های گوناگون، بافت‌های چربی تخریب شده تا بیرون کشیده شوند. برای مثال بافت چربی با کمک گرما سوزانده می‌شود و سپس از زیر پوست تخلیه می گردد. اما در عمل لیپوماتیک، بافت‌های چربی با حرکات نوسانی و فیزیکی کانولا خرد و ریز می‌شوند و دوباره قابل استفاده هستند.

همچنین در نمونه‌های جدیدتر دستگاه‌های لیپوماتیک، با کمک امواج اولتراسونیک، بافت‌های چربی بهتر خورد می‌شود و پوست و چربی باقی مانده در زیر آن نیز پس از عمل، یک دست و هموار خواهد بود.

یک‌نواختی پوست پس از جراحی و نبود برآمدگی، نتایج عمل لیپوماتیک را نسبت به روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن، بسیار رضایت بخش‌تر می کند.

 • کاهش کبودی روی پوست
 • به حداقل رساندن درد
 • بی خطر و موثر
 • دوره بهبود کمتر
 • توقف سریع دستگاه در صورتی که کانولا با بافت غیر چربی برخورد داشته باشد

تفاوت بین عمل لیپوماتیک و عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

روش های مختلفی برای کوچک کردن شکم و پهلو وجود دارد.که نوع  عمل با توجه به شرایطی که بیمار دارد انتخاب میشود .یکی از عمل هایی که بیشتر زنان انجام می دهند لیپوماتیک است. و در کنار این روش عمل دیگری  وجود دارد ، که این عمل ابدومینوپلاستی است .  برای مطالعه دقیق تر میتوانید مقاله تفاوت بین لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی را مطالعه کنید

 1. لیپوماتیک یک روش بسیار ایمن است که به دلیل تعبیه شدن سنسور در لوله کانولا در هنگام برخورد با بافت های غیر چربی لوله کانولا توقف می کند در نتیجه هیچ آسیبی به بافت های مجاور وارد نمی شود.
 2. چربی های زیر پوست یکنواخت می شود و مانند دیگر دستگاه های ساکشن چربی زیر پوست برآمده نمی شود.
 3. در این شیوه تاثیرات و نتایج مطلوبی در مدت زمانی کوتاه در مقیسه با روش های دیگر به دست می آید.
 4. انجام عمل Lipomatic نیاز به بیهوشی ندارد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در حین عمل بیمار دردی حس نمی‌کند.
 5. در شیوه ی پیکرتراشی لیپوماتیک پوست انقباض پیدا می کند و از شل شدن آن نیز جلوگیری می شود لذا ظاهر زیبایی به دست خواهد آمد.
 6. هنگام برخورد با بافت های چربی دستگاه متوقف می شود پس لیپوماتیک دارای سیستم امنیتی بالایی است.
 7. دوره نقاهت و به دست آمدن فرم درست بدن در این جراحی بسیار کوتاه است و 2 هفته طول می کشد.
 8. محافظت از پوست در مقابل سوختگی زیرا در این روش چربی ها با حرکات ارتعاشی و چرخشی تخریب می شوند.
 9. ورم و ترشح و احتمال عفونت در این روش بسیار پایین است. همچنین آمبولی چربی بسیار کم است و تا به اینجا هیچ موردی گزارش نشده است.
 10. لازم نیست بعد از انجام این عمل فرد در بیمارستان بستری شود و بعد از درمان مرخص می شود.
 11. خستگی و آسیب جسمی در این جراحی کم تر از سایر جراحی های دیگری است. بنابراین نسبت به دیگر جراحی های کاهش وزن بسیار راحت تر است.
 12. اگر کانولا هیچ بافت چربی را نبیند، سیستم امنیتی فعال اجازه توقف فوری را می دهد.
 13. در روش لیپوساکشن، تورم ناشی از عمل و ترشحات، از عوارض این عمل است، اما در روش پیکرتراشی ترشحات پس از 36 ساعت برطرف می‌شود.

در کل هر عمل جراحی بزرگی خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب بدن را به همراه دارد. لیپوماتیک روشی برای پیکرتراشی هم مثل هر عمل دیگر، حتی اگر کمترین ریسک را داشته باشد و بسیار تخصصی انجام شود، دارای عوارضی است که باید از آن مطلع بود.

اساس کار لیپوماتیک VIBRATION یا ارتعاشات است که این عمل می‌تواند باعث عوارضی همچون تکان‌های دست به مدت زیاد و خستگی پزشک شود.

طولانی شدن مدت‌زمان درمان: یکی از دلایل مخالفت با لیپوماتیک، طولانی بودن طول درمان است که این امر خستگی پزشک را در پی دارد. اما پزشک می‌تواند برای درمان، تعداد جلسات را افزایش دهد. حتی می‌تواند در میانه کار استراحت کرده و مجدد کار خود را آغاز کند.

 • کبودی شدید: این می تواند چندین هفته طول بکشد.
 • التهاب: تورم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد و مایعات ممکن است از برش ها خارج شوند.
 • خطر آمبولی شدن بدن بیمار: لخته خون در ورید ایجاد می شود و باعث التهاب و عوارض بعدی می شود. همچنین چربی وارد رگ های خونی شده و به ریه ها می رود و گردش خون در ریه ها را مسدود می کند. البته آمبولی عارضه‌ای است که در گذشته به دلیل پیشرفته نبودن دستگاه‌های لاغری موضعی رخ می‌داد.
 • آسیب به سیستم امنیتی بدن به دلیل استفاده از امواج: دستگاه لیپوماتیک با ارتعاشات و لرزش‌هایی که در کانولا ایجاد می‌کند، سلول‌های چربی را تخریب می‌کند. این در حالی است که امواج مافوق صوت ایجادشده بسیار خفیف است و هیچ خطری سلامتی بیمار را تهدید نمی‌کند.
 • بی حسی: ناحیه آسیب دیده ممکن است برای مدتی بی حس شود اما این معمولاً موقتی است.
 • عفونت ها: جای زخم ناشی از لیپوماتیک بسیار کوچک و ظریف بوده و مراقبت‌های پس از جراحی نیز در تسریع بهبودی مؤثر است. به ندرت ممکن است بعد از جراحی لیپوماتیک عفونت پوستی ایجاد شود. اما گاهی اوقات ممکن است روی پوست های حساس تاثیر بیشتری گذاشته و با خطر ایجاد زخم همراه است.
 • سوراخ شدن اندام داخلی: این بسیار نادر است.
 • مشکلات کلیوی یا قلبی: همزمان با تزریق و مکش مایعات تغییر در سطح مایعات بدن ایجاد می شود که ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.
 • واکنش آلرژیک: بیمار ممکن است به داروها یا موادی که در حین جراحی استفاده می شود حساسیت داشته باشد.
 • سوختگی پوست: حرکت کانولا ممکن است باعث سوختگی اصطکاکی روی پوست یا اعصاب شود.
 • برگشت مجدد چربی‌ها: درواقع روشی در عالم وجود ندارد که بتواند برای همیشه مانع از بازگشت چربی‌های اضافی در بدن شود بنابراین بیمار برای حفظ سایز و اندام مناسب خود باید همواره تغذیه مناسب و ورزش را در برنامه روزانه خود داشته باشد.
 • بالا رفتن دمای بدن و حالت تهوع: ممکن است بعد از این عمل تا مدتی به دلیل شوکی که به بدن وارد شده است دمای بدن بالا رفته و فرد دچار حالت تهوع باشد که با تغذیه مناسب و تحت درمان پزشک این مشکلات حل می شود.
 • افتادگی پوست: برخلاف تصور عموم متقاضیان روش لیپوماتیک، این روش، باعث کلاژن‌سازی پوست نمی‌شود و حرکت سه‌بعدی کانولا هم باعث این تحریک نخواهد شد. بنابراین هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبرولاست‌ها وجود ندارد و افتادگی پوست محتمل خواهد بود.

همه‌چیز به نظر و تشخیص علمی پزشک متخصص بستگی دارد. همچنین شرایط بیماران و انتظارات آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین بیماران باید در جلسه مشاوره حاضر شوند. در این جلسه، عوارض، خطرات و مراقبت‌های پس از عمل، تشریح می‌شود.

گاهی با عکسبرداری از بیمار، تشریح مصور انجام می‌شود. گاهی پیش از انجام عمل لیپوماتیک، پزشک برای فرد آزمایش‌هایی هم تجویز می‌کند.

علاوه‌بر افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، بیماران هموفیلی نیز باید از انجام این عمل خودداری کنند. در عمل لیپوماتیک، خون زیادی از شما می‌رود و این، برای بیماران هموفیلی خطرناک است. اگر بیماری عفونی دارید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، از انجام عمل دوری کنید؛ مگر با انجام آزمایش، تشخیص و معاینه پزشک متخصص..

 1. توصیه می‌شود قبل از انجام این عمل، پزشک حتما شما را معاینه کند و اگر دچار چاقی مفرط هستید، از انجام این عمل اجتناب کنید. شاخص توده بدنی شما باید کنترل شود.
 2. اگر سیگار و الکل مصرف می‌کنید، ۱۴ روز پیش از عمل، از مصرف آن خودداری کنید.
 3. متقاضیان عمل لیپوماتیک، باید ۴۸ ساعت پیش از انجام عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنند، چراکه آسپرین باعث رقیق‌شدن خون می‌شود.
 4. بهتر است عمل لیپوماتیک در نواحی بزرگ مانند لیپوماتیک شکم و پهلو انجام شود.
 5. اگر از داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین استفاده می‌کنید، خون‌ریزی و کبودی در ناحیه عمل، اجتناب‌ناپذیر است. بهتر است ۱۴ روز قبل از عمل، مصرف را قطع کنید.
 6. بهتر است روز عمل ناشتا باشید.
 7. در زمان عمل بخشی از آب بدن نیز تخلیه می‌شود، پس از عمل، باید مایعات کافی بنوشید.
 8. فردای روزی که عمل را انجام دادید، از مصرف قرص‌های ویتامین E پرهیز کنید.
 9. پس از انجام عمل لیپوماتیک، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل به ‌مدت یک هفته از استعمال دخانیات و مشروبات الکی خودداری شود.
 10. اگر پوست‌تان شل شد، حداقل به مدت ۷۲ ساعت ننشینید و دراز بکشید. نشستن زیاد سبب چین‌خوردگی در ناحیه شکم می‌شود.
 11. حتما پس از عمل به مدت ۷ روز از گِن استفاده کنید. استفاده از گن برای بعضی از بیماران در مدت زمان بیشتری توصیه می‌شود.
 12. برخی از داروهای شیمیایی و گیاهی هم چون بروفن ، ژلوفن و غیره سبب اختلال در انعقاد خون می شوند و احتمال خونریزی را افزایش می دهند به همین علت بیماران باید از مدتی قبل از عمل لیپوماتیک مصرف این داروها را قطع نمایند.
 13. غالبا بعد از عمل لیپوماتیک به بیماران توصیه می شود که از خوابیدن بر روی شکم خودداری کرده و به صورت طاق باز بخوابند. لازم به ذکر است که بیماران باید از خوابیدن بر روی ناحیه ای که تخلیه چربی در آن صورت گرفته است پرهیز کنند تا به آن ناحیه فشار وارد نشود.
 14. داشتن ورم و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک امری طبیعی است اما برای کاهش آن راهکارهایی می باشد که بیماران ملزم به رعایت آن ها هستند.
 15. بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که در این مواقع بیمار باید سریعاً در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.
 16. ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی بی نظمی های قاعدگی رخ دهد.
 17. در صورت بروز هر گونه اختلال یا عارضه ای که به نظرتان طبیعی نیست، حتماً با پزشک تان تماس بگیرید.
 • 3 روز تا 1 هفته حتماً استراحت کافی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • لیپوماتیک مانعی برای استحمام نیست و حین استحمام برای بیرون راندن خونابه باید محل جراحی لیپوماتیک را به خوبی ماساژ دهید.
 • از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید.
 • از مصرف خودسرانه دارو شدیداً پرهیز کنید.
 • برای نتیجه گیری بهتر حتماً از گن مناسب استفاده کنید .
 • کبودی و تورم طبیعی جزو نشانه های رایج پس از عمل لیپوماتیک هستند، به همین دلیل جای نگرانی ندارند و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به طور کامل برطرف می شوند.
 • از آیس پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده نکنید.

لیپوماتیک یکی از روش های پیکرتراشی است که فاکتورهای متفاوتی را برای تعیین هزینه دارد و نمی توان هزینه ثابتی را برای آن اعلام کرد. هر فردی شاخص توده چربی منحصر به فرد خود را دارد و پزشک متخصص بر اساس توده چربی بدن بیمار هزینه نهایی را اعلام می کند.علاوه بر میزان توده چربی، ناحیه مورد نظر برای انجام لیپوماتیک نیز هنگام تعیین هزینه در نظر گرفته می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، انجام لیپوماتیک در کلینیک یا بیمارستان نیز بر تعیین هزینه تاثیرگذار است به همین دلیل هزینه لیپوماتیک با مراجعه به مطب دکتر و پس از معاینه بیمار گفته می شود.

بهترین جراح لیپوماتیک در تهران

یکی از مهمترین نکات برای برای انجام عمل ،  انتخاب پزشک متخصص جراخ پلاستیک و زیبایی است . یکی دیگر نکات انتخاب پزشک ، تجربه و مهارت آن است زیرا در صورتی  که پزشکمهارت و تجربه کافی را نداشته باشد نتمیتواند این این عمل را به خوبی انجام دهد .شما میتوانید با مطالعه این مقاله که در رابطه با انتخاب بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران است اطلاعات کافی را بدست بیاورید

اگر شرایط بیمار به‌گونه‌ای باشد که اضافه‌وزن و داشتن چربی تهدیدی برای سلامتی وی باشد و این عمل بیشتر از اینکه عمل زیبایی باشد، عملی برای درمان و سلامتی او محسوب شود، براساس ضوابط و مقررات شرکت بیمه‌ای که بیمه‌پرداز (بیمار) با آن توافق کرده و دفترچه خدمات بیمه گرفته است، می‌توان درصدی از هزینه‌های عمل را از بیمه گرفت. توجه کنید که بسیاری از شرکت‌های بیمه، هزینه درمان بیمارانی را که شاخص BMI شاخصی برای اندازه‌ گیری توده بدنی و تقسیم وزن به مجذور قد آنان بین سی‌و‌پنج تا چهل باشد، پرداخت می کنند.

قطعا با خواندن این مقاله با لیپوماتیک شکم و پهلو و تفاوت آن با لیپوساکشن و هزینه لیپوماتیک آشنا شده و جواب سوالات مربوط به آن را گرفته اید. توجه کنید که انجام عمل لیپوماتیک برای همه افراد امکان‌پذیر است، اما به شرایط هر فرد نیز بستگی دارد. ذکر این نکته نیز ضروری است که به اطلاعات اینترنتی و تبلیغات اینستاگرامی بسنده نکنید و در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *